- Stock: Expected within 2 - 3 weeks
- Brand: Nahvalur
- Model: Vulpen / Fountain pen
Available Options
Introducing the Nahvalur Nautilus Ti Black RT Fountain Pen, a stunning addition to the Nautilus collection that builds on the success of last year’s popular 365 Anniversary model, the Plongeur. The Nautilus Ti: Black is crafted from premium titanium and is fully plated in sleek black, offering a bold and sophisticated design from nib to piston. Unlike its predecessor, the Plongeur, the Nautilus Ti: Black features a completely black-plated finish for a modern, sleek aesthetic. Equipped with the same ebonite feed as the Plongeur, it ensures an exceptional writing experience, particularly when paired with a gold nib. The Nautilus Ti: Black is the first in a series of titanium Nautilus pens, created in response to the growing demand for these high-performance, luxurious writing instruments..
Nahvalur Nautilus Ti Black Fountain Pen Specifications
- Pen Material: Titanium
- Trim: Black
- Nib: Stainless steel #6 size or 14K Gold #6 size made by Nahvalur
- Filling Mechanism: Piston-filling (bottled ink only)
- Pen Length, Closed: 5.9 in. / 149mm
- Pen Length, Open (Cap Off): 5.24 in. / 133mm
- Pen Length, Open (Cap Posted): Cannot be posted
- Pen Barrel Diameter: 0.51 in. / 13mm
- Pen Grip Section Diameter: 0.39 in. - 0.45 in. / 10mm - 11.5mm
- Pen Weight:
- Packaged in a gift box
| Features | |
| Brand | Nahvalur |
| Range | Nautilus |
| Writing system | Fountain pen |
| Nib width | Fine, Medium, Broad, Double Broad, Stub |
| Nib content | Steel |
| Filling system | Piston |
| Closing System | Screw cap |
| Material | Metal |
| Color | Black |
| Trim color | Ruthenium |
| Length closed | 149mm |
| Length barrel | 133mm |
| Length posted | N/A |
| Diameter | 13mm |
-
50%
-
50%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Nahvalur Nautilus Ti Black RT Fountain Pen
- (4.5)
Total Reviews (2)
click here write review to add review for this product.
-
(5)
-
(5)
-
(4.5)















