- Stock: Expected within 2 - 3 weeks
- Brand: Esterbrook Pen Company
- Model: Vulpen / Fountain pen
Available Options
With Spring in the air and the months getting warmer, what better time to celebrate the beauty of nature than with a new pen? Introducing the Esterbrook Estie Botanical Garden, the latest from Esterbrook. Using high quality acrylic, Esterbrook has created a pen that doesn’t just pay homage to springtime gardens but celebrates them. In each pen, you will find a kaleidoscope of floral accents, from greens to blues, deep reds to oranges, all displayed in a crackle.
The Esterbrook Estie fountain pen uses a cartridge/converter filling system and is available with a broad range of nibs.
Estie, a kind of nick name for Esterbrook, is a tribute to the brand and its storied history. Short for Esterbrook, Estie also provides a feeling of 1930s nostalgia. A time when analogue pens were an integral part of life and communication for most Americans.
Times may be different, values stay. The Esterbrook Pen Company, a true American Original since 1858, is rewriting its long success story in modern times with a fresh new pen collection based on a complete rebranding. Join the revolution!
| Features | |
| Brand | Esterbrook |
| Range | Estie |
| Writing system | Fountain pen |
| Nib width | Extra Fine, Fine, Medium, Broad, Stub, Journaler, Scribe |
| Nib content | Steel |
| Filling system | Cartridge/Converter |
| Material | Resin |
| Color | Multicolor |
| Trim color | Silver |
| Weight | 33 gram |
| Length closed | 155mm |
| Length barrel | 134mm |
| Length posted | 185mm |
| Diameter | 15mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Esterbrook Estie Oversized Botanical Garden CT Fountain pen
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)















