- Stock: Expected within 9 business days
- Brand: Waterman
- Model: Vulpen / Fountain pen
Available Options
A sleekly sculpted essay in the cosmopolitan, Hémisphère spans wondrous continents of choice in form and finish, from metallic to marbled to the elegance of stainless steel. Offering a glittering perspective on the synergies of professionalism and pleasure, Hémisphère lights the select path whose destination is sterling value and sumptuous style.
The fountain pen has a steel nib and uses a converter or cartridges.
Contemporary brushed stainless steel and vivid palladium plated trims, highlight the slim and smooth-touch finish with the cool, clear colour of ice.
Since 1883, Waterman has been combining innovation, design and excellence to create the most inventive and elegant writing instruments. Waterman offers a solution to every writer by using different materials, colors, designs and styles.
| Features | |
| Brand | Aquarius |
| Range | Hemisphere |
| Writing system | Fountain pen |
| Nib width | Extra Fine, Fine, Medium, Broad |
| Nib content | Steel |
| Filling system | Cartridge/Converter |
| Closing System | Snap cap |
| Material | Metal |
| Color | Silver |
| Trim color | Silver |
| Weight | 25 grams |
| Length closed | 137mm |
| Length barrel | 120mm |
| Length posted | 148mm |
| Diameter | 11mm |
-
100%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Waterman Hemisphere Stainless Steel CT Fountain pen
- (5)
Total Reviews (2)
click here write review to add review for this product.
-
(5)
-
(5)
-
(5)















