- Stock: Expected within 9 business days
- Brand: Visconti
- Model: Vulpen / Fountain pen
Available Options
Visconti is thrilled to announce the launch of our new Visconti Divina in Matte Bordeaux, a stunning addition to our Heritage Collection. The Visconti Divina is more than just a pen, it is a masterpiece of design and craftsmanship that draws inspiration from the Italian Renaissance and the golden ratio. The collection is designed following the rules of the Golden-Ratio where the cap is 0,618 of the entire length of the pen itself. The pen has a pentagonal shape that symbolizes the harmony of the four elements which give birth to the Divine fifth element, and a spiral body that reflects the natural beauty of mathematical patterns such as those found in the nautilus shell. Its charming matte bordeaux color gives this pen a seductive air which is delicately balanced by the rose gold nib, clip and ring details that add a touch of sophistication. The Visconti Divina is a pen that will make you feel like a true artist, with its smooth and elegant writing experience and its exquisite Bordeaux Matte color.
Click here for Visconti ink bottles.
The collection can be personalized using the well-known Visconti patent- My Pen System - with the instant application of the initials, the zodiac sign or the semi-precious stone preferred by the fortunate future owner of a Visconti pen. The My Pen System applications can be found in our webstore.
The name Visconti has been for the past twenty years a synonym for writing instruments of extraordinary beauty, historically and technologically studied. The fountain pens, rollers and ballpoint pens by Visconti make up a wide range of high quality instruments with a strong identification.
| Features | |
| Brand | Visconti |
| Range | Divina |
| Writing system | Fountain pen |
| Nib width | Extra Fine, Fine, Medium, Broad, Stub |
| Nib content | Gold |
| Filling system | Pull and turn |
| Closing System | Hook Lock Safe |
| Material | Acrylic |
| Color | Red |
| Trim color | Rose Gold |
| Weight | 38 gram |
| Length closed | 134mm |
| Length barrel | 120mm |
| Length posted | 160mm |
| Diameter | 13mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Visconti Divina Matte Bordeaux Fountain pen
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)















