- Stock: Expected within 9 business days
- Brand: Diplomat
- Model: Vulpen / Fountain pen
Available Options
The Diplomat Excellence A Midnight Blue CT Fountain pen is one of Diplomat's premium writing instruments of stately presence and generous proportions.
The Diplomat Excellence A collection features several editions with Guilloch rhombus, Guilloch black with chrome, Guilloch chrome, Marrakesh, Black laque with polished chrome or gold plated accents, complete chrome pen, a black laque pen with chrome cap, Lapis matt black, or the Saphire blue pen.
The Diplomat Excellence A Evergreen CT Fountain pen has a steel nib (several sizes) or you can choose a 14 kt gold bicolor nib (several sizes). The pen uses cartridges or a converter.
Since 1922, the name Diplomat has stood for sophisticated writing instruments. Driven by excellence in quality and a spirit of innovation the manufacture for turned fountain pens developed into a leading manufacturer of premium writing instruments. The Diplomat pens still manufactured in Kierspe, Germany.
| Features | |
| Brand | Diplomat |
| Range | Excellence A |
| Writing system | Fountain pen |
| Nib width | Fine, Medium, Broad |
| Nib content | 14kt Gold,Steel |
| Filling system | Cartridge/Converter |
| Closing System | Snap-on cap |
| Material | Metal |
| Color | Blue |
| Trim color | Silver |
| Weight | 41 gram |
| Length closed | 138mm |
| Length barrel | 129mm |
| Length posted | 155mm |
| Diameter | 14mm |
-
100%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Diplomat Excellence A Midnight Blue CT Fountain pen
- (5)
Total Reviews (3)
click here write review to add review for this product.
-
(5)
-
(5)
-
(5)















