Caran d'Ache Ecridor Avenue Fountain pen
EUR €310.00
Ex Tax: EUR €256.20
- Stock: Expected within 9 business days
- Brand: Caran d'Ache
- Model: Vulpen / Fountain pen
Available Options
Because life comes with more than enough limitations, treat yourself to the luxuries of the Ecridor. Its smaller size allows you to carry it anywhere. While its hexagonal shape makes it easy to hold. Choose from different silver patterns to suit your taste. All current Ecridor models are silver plated with a rhodium coating to prevent tarnishing. The decoration is diamond-engraved. On the side opposite the clip, a 12mm space is kept free for a personal engraving.
Inspired by the avenues of Geneva, the Caran d'Ache Ecridor Avenue reflects elegance and modernity. The Caran d’Ache craftsmen have drawn inspiration from this pattern which represents both the cobblestones of Geneva and the links of a watch strap. The matte finish lends this Ecridor a highly contemporary appearance, echoing the aesthetics of watches to create a lasting legacy.
The fountain pen has a steel nib in several nib widths and use a converter/cartridge filling system.
The ink bottles and ink cartridges of Caran d'Ache are available in our webstore.
Caran d’Ache, founded in 1924 by Arnold Schweitzer, was a product of Switzerland’s long history of watchmaking and jewellery manufacture. Today, it is the epitome of superior quality and recognized expertise. Each product is created by hand in the Geneva workshops and brings together the traditional expertise of master craftsmen and the performance of computer-assisted machine tools.
Inspired by the avenues of Geneva, the Caran d'Ache Ecridor Avenue reflects elegance and modernity. The Caran d’Ache craftsmen have drawn inspiration from this pattern which represents both the cobblestones of Geneva and the links of a watch strap. The matte finish lends this Ecridor a highly contemporary appearance, echoing the aesthetics of watches to create a lasting legacy.
The fountain pen has a steel nib in several nib widths and use a converter/cartridge filling system.
The ink bottles and ink cartridges of Caran d'Ache are available in our webstore.
Caran d’Ache, founded in 1924 by Arnold Schweitzer, was a product of Switzerland’s long history of watchmaking and jewellery manufacture. Today, it is the epitome of superior quality and recognized expertise. Each product is created by hand in the Geneva workshops and brings together the traditional expertise of master craftsmen and the performance of computer-assisted machine tools.
| Features | |
| Caran d'Ache Ecridor ST Nib | Fine (F) |
| Brand | Caran d'Ache |
| Range | Ecridor |
| Writing system | Fountain pen |
| Nib width | Broad |
| Nib content | Steel |
| Filling system | Cartridge/converter |
| Closing System | Snap Cap |
| Material | Metal |
| Color | Silver |
| Trim color | Silver |
| Weight | 34 grams |
| Length closed | 136mm |
| Length barrel | 121mm |
| Length posted | 170mm |
| Diameter | 10mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Caran d'Ache Ecridor Avenue Fountain pen
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)















