Waterman Expert III Metallic Stone CT Fountain pen
USD $254.88
Ex Tax: USD $210.65
- Stock: In Stock
- Brand: Waterman
- Model: Vulpen / Fountain pen
Available Options
Like all great classic, the Waterman Expert family know howto reinvent itself. Discover the new collection, whose timeless Parisian aesthetics combined with contemporary design, give the Waterman range a business pen that offers subtle expression to your personality.
The fountain pen has a steel nib and uses cartridges or a converter.
Retro yet modern, vintage but contemporary... the Expert Metallic Stone is a marriage of contrasts. A fashionable accessory, whose finely chiselled metal and timeless white lacquer creates a harmony on a completely new level. Contemporary and sophisticated, Expert's broad ring testifies to its bold character. It is embellished with the finely engraved brand name.
Since 1883, Waterman has been combining innovation, design and excellence to create the most inventive and elegant writing instruments. Waterman offers a solution to every writer by using different materials, colors, designs and styles.
The fountain pen has a steel nib and uses cartridges or a converter.
Retro yet modern, vintage but contemporary... the Expert Metallic Stone is a marriage of contrasts. A fashionable accessory, whose finely chiselled metal and timeless white lacquer creates a harmony on a completely new level. Contemporary and sophisticated, Expert's broad ring testifies to its bold character. It is embellished with the finely engraved brand name.
Since 1883, Waterman has been combining innovation, design and excellence to create the most inventive and elegant writing instruments. Waterman offers a solution to every writer by using different materials, colors, designs and styles.
| Features | |
| Waterman Expert III CT Nib | Broad (B) |
| Brand | Waterman |
| Range | Expert |
| Writing system | Fountain pen |
| Nib width | Broad |
| Nib content | Steel |
| Filling system | Cartridge/converter |
| Closing System | Snap-on cap |
| Material | Laque |
| Color | Grey |
| Trim color | Silver |
| Weight | 31 gram |
| Length closed | 139mm |
| Length barrel | 123mm |
| Length posted | 148mm |
| Diameter | 13mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Waterman Expert III Metallic Stone CT Fountain pen
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)















