Diplomat Traveller Steel GT Fountain pen
USD $65.31
Ex Tax: USD $53.98
- Stock: In Stock
- Brand: Diplomat
- Model: Vulpen / Fountain pen
Available Options
Diplomat Traveller makes an ideal travel companion because of its slim and elegant design. In an organizer, a bag compartment or vest pocket, there is always room for Traveller.
The Traveller fountain pens have a steel nib (Fine or Medium ). The pen uses cartridges or a converter.
Since 1922, the name Diplomat has stood for sophisticated writing instruments. Driven by excellence in quality and a spirit of innovation the manufacture for turned fountain pens developed into a leading manufacturer of premium writing instruments. The Diplomat pens still manufactured in Kierspe, Germany.
| Features | |
| Brand | Diplomat |
| Range | Traveller |
| Writing system | Fountain pen |
| Nib width | Fine, Medium |
| Nib content | Steel |
| Filling system | Cartridge/Converter |
| Closing System | Snap cap |
| Material | Metal |
| Color | Silver |
| Trim color | Gold |
| Weight | 14 grams |
| Length closed | 135mm |
| Length barrel | 124mm |
| Length posted | 154mm |
| Diameter | 09mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Diplomat Traveller Steel GT Fountain pen
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)
Report this review.
Forged in fire, designed for innovation. Introducing Diplomat’s Traveller Flame collection! This pen is crafted to showcase the versatility of metal, ..
USD $65.31
Ex Tax:USD $53.98















