Waterman Hemisphere Colour Block Green CT Plumo Estilográfica
EUR €145.00
Impuestos: EUR €119.83
- Stock: En un plazo de 9 días laborables
- Brand: Waterman
- Model: Vulpen / Fountain pen
Opciones Disponibles
A sleekly sculpted essay in the cosmopolitan, Hémisphère spans wondrous continents of choice in form and finish, from metallic to marbled to the elegance of stainless steel. Offering a glittering perspective on the synergies of professionalism and pleasure, Hémisphère lights the select path whose destination is sterling value and sumptuous style.
The fountain pen has a steel nib and uses a converter or cartridges.
Since 1883, Waterman has been combining innovation, design and excellence to create the most inventive and elegant writing instruments. Waterman offers a solution to every writer by using different materials, colors, designs and styles.
| Funciones | |
| Marca | Waterman |
| Línea de productos | Hémisphère |
| Modo de escritura | Plumo Estilográfica |
| Ancho de la punta | Extra Fine, Fine, Medium, Broad |
| Material de la punta de la pluma | Acero |
| Sistema de llenado | Cartucho/Convertidor |
| Sistema de bloqueo | Snap-on cap |
| Material | Metal |
| Color | Verde |
| Detalles de color | Plata |
| Peso | 25gr |
| Longitud cerrada | 137mm |
| Longitud con tapa | 148mm |
| Longitud del cañón | 120mm |
| Diámetro | 11mm |
-
0%
-
100%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Waterman Hemisphere Colour Block Green CT Plumo Estilográfica
- (4)
Total Reviews (1)
click here write review to add review for this product.
-
(4)
-
(4)
-
(5)
Report this review.
Hémisphère abarca maravillosos continentes en forma y acabado, desde metálico o jaspeado hasta la elegancia del acero inoxidable. Con una brillante pe..
EUR €111.92
Impuestos:EUR €92.50
Hémisphère abarca maravillosos continentes en forma y acabado, desde metálico o jaspeado hasta la elegancia del acero inoxidable. Con una brillante pe..
EUR €127.05
Impuestos:EUR €105.00
Waterman produces their own ink at their factory in Nantes, France. They use a basic base ink for all colours and then add tints. The ink is avaiable ..
EUR €11.15
Impuestos:EUR €9.21
Waterman produces their own ink at their factory in Nantes, France. They use a basic base ink for all colours and then add tints. The inks come in box..
EUR €5.00
Impuestos:EUR €4.13
The Waterman converter is suitable for all Waterman pens that can use a converter.
Since 1883, Waterman has been combining innovation, design and e..
EUR €12.05
Impuestos:EUR €9.96
Etiquetas:
waterman
, hemisphere
, colour
, block
, green
, ct
, plumo
, estilográfica
, vulpen
, /
, fountain
, pen
, hemisferio















