- Stock: En un plazo de 2 a 3 semanas
- Brand: Visconti
- Model: Rollerball
The new Van Gogh-inspired release is Oiran, a collection that pays tribute to the Japanese-influenced homonymous painting (1887), which is also known as Courtesan. In fact, the artist painted it during his Japonisme period, a term that indicates the attraction and interest of French painters of the time towards the art of the Rising Sun.
Van Gogh based this painting on a woodcut by the Japanese artist Kesai Eisen. The print had been reproduced on the cover of the magazine Paris illustré in 1886. Van Gogh used a grid to copy and enlarge the Japanese figure. He used bright colours and bold outlines, as if it were a woodcut.
The pen, in its nuances, reproduces some of the colours used by Van Gogh. The metal coating in yellow gold is a perfect match. The kit from the Van Gogh 2022 collection also pays homage to the painting, which depicts a highborn courtesan.
One cannot study Japanese art without becoming much happier and more cheerful.
Vincent Van Gogh
The collection can be personalized using the well-known Visconti patented My Pen System. With the instant application of the initials, the zodiac sign or the semi-precious stone preferred by the fortunate future owner of a Visconti pen. The My Pen System applications can be found in our webstore.
The name Visconti has for the past twenty years been a synonym for writing instruments of extraordinary beauty, historically and technologically studied. The fountain pens, rollers and ballpoint pens by Visconti make up a wide range of high quality instruments with a strong identification.
| Funciones | |
| Marca | Visconti |
| Línea de productos | Van Gogh |
| Modo de escritura | Rollerball |
| Sistema de llenado | Relleno estándar de Rollerball |
| Sistema de bloqueo | Magnético |
| Material | Acrílico |
| Color | Multicolor |
| Detalles de color | Oro |
| Peso | 35 gramos |
| Longitud cerrada | 140mm |
| Longitud con tapa | 157mm |
| Longitud del cañón | 125mm |
| Diámetro | 12mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Visconti Van Gogh "Oiran" Rollerball
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)















