- Stock: In Stock
- Brand: Montblanc
- Model: Vulpen / Fountain pen
Opciones Disponibles
The legendary Montblanc Meisterstück Platinum 149 piston fountain pen has an 18 K gold nib with rhodium-plated inlay. Both the barrel and cap are made of black precious resin inlaid with the Montblanc emblem with platinum-plated clip and rings.
New since 1924: The Meisterstück 149 fountain pen is one of the best-known and most famous writing instruments of our time. Hand-crafted in the best European tradition, its 18 K hand-ground gold nib with platinum inlay, three gold-plated rings, gold-plated clip and deep black precious resin barrel make this luxurious writing instrument a legend among fountain pens.
The ink bottles of Montblanc are available in our webstore.
Montblanc is since 1908 a leader in the world of luxury. It is a symbol of quality, reliability and status. Many already havewritten with a Montblanc. All Montblanc products manufactured in Germany are of such quality that they may bear the familiar logo . Besides writing instruments, Montblanc also makes leather goods. Montblanc offers its products in a 2-year warranty.
Appelboom was authorized dealer of Montblanc.
| Funciones | |
| Marca | Montblanc |
| Línea de productos | Meisterst-ck |
| Modo de escritura | Pluma |
| Ancho de la punta | Extra Fino, Fino, Medio, Ancho, Doble Amplio, Medio Oblicuo, Oblicuo Amplio |
| Material de la punta de la pluma | Oro de 18kt |
| Sistema de llenado | Pistón |
| Sistema de bloqueo | Tapa |
| Material | Resina |
| Color | Negro |
| Detalles de color | Plata |
| Peso | 30 gramos |
| Longitud cerrada | 145mm |
| Longitud con tapa | 165mm |
| Longitud del cañón | 132mm |
| Diámetro | 15mm |
-
89.13%
-
8.7%
-
2.17%
-
0%
-
0%
Reviews Over Montblanc Meisterstück PT 149 Fountain pen
- (4.87)
Total Reviews (46)
click here write review to add review for this product.
-
(5)
-
(4.82)
-
(4.92)















