Waterman Hemisphere Colour Block Green CT Füllfederhalter
EUR €145,00
Netto EUR €119,83
- Stock: Erwartet innerhalb von 9 Werktag
- Brand: Waterman
- Model: Vulpen / Fountain pen
Verfügbare Optionen
A sleekly sculpted essay in the cosmopolitan, Hémisphère spans wondrous continents of choice in form and finish, from metallic to marbled to the elegance of stainless steel. Offering a glittering perspective on the synergies of professionalism and pleasure, Hémisphère lights the select path whose destination is sterling value and sumptuous style.
The fountain pen has a steel nib and uses a converter or cartridges.
Since 1883, Waterman has been combining innovation, design and excellence to create the most inventive and elegant writing instruments. Waterman offers a solution to every writer by using different materials, colors, designs and styles.
| Eigenschaften | |
| Marke | Waterman |
| Bereich | Hémisphère |
| Schreibsystem | Füllfederhalter |
| Breite der Feder | Extra Fine, Fine, Medium, Broad |
| Inhalt der Feder | Stahl |
| Befüllungssystem | Cartridge/Converter |
| Schließsystem | Snap-on cap |
| Material | Metal |
| Farbe | Grün |
| Farbe der Zierleisten | Silber |
| Gewicht | 25gr |
| Länge geschlossen | 137mm |
| Länge gebucht | 148mm |
| Länge Lauf | 120mm |
| Durchmesser | 11mm |
-
0%
-
100%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Waterman Hemisphere Colour Block Green CT Füllfederhalter
- (4)
Total Reviews (1)
click here write review to add review for this product.
-
(4)
-
(4)
-
(5)
Report this review.
Seit 1883 kombiniert Waterman Innovation, Design und Exzellenz, um die innovativsten und elegantesten Schreibgeräte zu entwickeln. Waterman bietet jed..
EUR €111,92
NettoEUR €92,50
Seit 1883 kombiniert Waterman Innovation, Design und Exzellenz, um die innovativsten und elegantesten Schreibgeräte zu entwickeln. Waterman bietet jed..
EUR €127,05
NettoEUR €105,00
Waterman produces their own ink at their factory in Nantes, France. They use a basic base ink for all colours and then add tints. The ink is avaiable ..
EUR €11,15
NettoEUR €9,21
Waterman produces their own ink at their factory in Nantes, France. They use a basic base ink for all colours and then add tints. The inks come in box..
EUR €5,00
NettoEUR €4,13
The Waterman converter is suitable for all Waterman pens that can use a converter.
Since 1883, Waterman has been combining innovation, design and e..
EUR €12,05
NettoEUR €9,96
Schnellsuche
waterman
, hemisphere
, colour
, block
, green
, ct
, füllfederhalter
, vulpen
, /
, fountain
, pen
, hemisphäre















