- Stock: Sold
- Brand: Montblanc
- Model: Vulpen / Fountain pen
Verfügbare Optionen
The legendary Montblanc Meisterstück GT 149 piston fountain pen has an 18 K gold nib with rhodium-plated inlay. Both the barrel and cap are made of black precious resin inlaid with the Montblanc emblem with gold-plated clip and rings.
New since 1924: The Meisterstück 149 fountain pen is one of the best-known and most famous writing instruments of our time. Hand-crafted in the best European tradition, its 18 K hand-ground gold nib with platinum inlay, three gold-plated rings, gold-plated clip and deep black precious resin barrel make this luxurious writing instrument a legend among fountain pens.
The ink bottles of Montblanc are available in our webstore.
Montblanc is since 1908 a leader in the world of luxury. It is a symbol of quality, reliability and status. Many already havewritten with a Montblanc. All Montblanc products manufactured in Germany are of such quality that they may bear the familiar logo . Besides writing instruments, Montblanc also makes leather goods. Montblanc offers its products in a 2-year warranty.
Appelboom was authorized dealer of Montblanc.
| Eigenschaften | |
| Marke | Montblanc |
| Bereich | Meisterstück |
| Schreibsystem | Fountain pen |
| Breite der Feder | Extra Fine, Fine, Medium, Broad, Double Broad, Oblique Medium, Oblique Broad |
| Inhalt der Feder | 18kt Gold |
| Befüllungssystem | Piston |
| Schließsystem | Screw cap |
| Material | Resin |
| Farbe | Black |
| Farbe der Zierleisten | Gold |
| Gewicht | 30 gram |
| Länge geschlossen | 145mm |
| Länge gebucht | 165mm |
| Länge Lauf | 132mm |
| Durchmesser | 15mm |
-
70.59%
-
29.41%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Montblanc Meisterstück GT 149 Fountain pen
- (4.71)
Total Reviews (34)
click here write review to add review for this product.
-
(4.94)
-
(4.81)
-
(4.87)















