- Stock: In Stock
- Brand: Esterbrook
- Model: Vulpen / Fountain pen
Verfügbare Optionen
With Spring in the air and the months getting warmer, what better time to celebrate the beauty of nature than with a new pen? Introducing the Esterbrook Estie Botanical Garden, the latest from Esterbrook. Using high quality acrylic, Esterbrook has created a pen that doesn’t just pay homage to springtime gardens but celebrates them. In each pen, you will find a kaleidoscope of floral accents, from greens to blues, deep reds to oranges, all displayed in a crackle.
The Esterbrook Estie fountain pen uses a cartridge/converter filling system and is available with a broad range of nibs.
Estie, a kind of nick name for Esterbrook, is a tribute to the brand and its storied history. Short for Esterbrook, Estie also provides a feeling of 1930s nostalgia. A time when analogue pens were an integral part of life and communication for most Americans.
Times may be different, values stay. The Esterbrook Pen Company, a true American Original since 1858, is rewriting its long success story in modern times with a fresh new pen collection based on a complete rebranding. Join the revolution!
| Eigenschaften | |
| Marke | Esterbrook |
| Bereich | Estie |
| Schreibsystem | Füllfederhalter |
| Breite der Feder | Extra Fine, Fine, Medium, Broad, Stub, Journaler, Scribe |
| Inhalt der Feder | Stahl |
| Befüllungssystem | Cartridge/Converter |
| Material | Resin |
| Farbe | Multicolor |
| Farbe der Zierleisten | Silber |
| Gewicht | 24 gram |
| Länge geschlossen | 149mm |
| Länge gebucht | 170mm |
| Länge Lauf | 127mm |
| Durchmesser | 13mm |
-
100%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Esterbrook Estie Botanical Garden CT Füllfederhalter
- (5)
Total Reviews (2)
click here write review to add review for this product.
-
(5)
-
(5)
-
(5)















