- Stock: Sold
- Brand: Conklin
- Model: Vulpen / Fountain pen
Verfügbare Optionen
Conklin Pen Company proudly presents the Limited Edition Duraflex Demonstrator, which is based on the ever popular Duragraph pen. Only 1898 of these pens were made, in hommage to Conklin's founding year. The Duraflex Demonstrator is a translucent pen that features the dazzling inner workings of the Duraflex. The 'demonstrator’ material refers to the salesmen in the early days, who would demonstrate the mechanism of a fountain pen with the help of a translucent pen.
Each pen is machined to perfection using strong handmade clear resin. They are substantial in size, with an embellished flat-top design that displays the Conklin Est.1898 logo. The band bears the famous Conklin model script and crescents. Each pen is tastefully engraved with the collection name and limited edition number alongside the barrel.
The pen is equipped with a stainless steel Omniflex nib, which adds a pleasant bounce and some line variation to your writing.
It can be used with standard international ink cartridges or a converter (included). If you require a larger ink capacity, it is possible to use the Duraflex as an eyedropper pen. Included with the pen is an eyedropper for easy filling. In this way, the barrel holds 5 ml of ink that will keep you writing for a long time.
Each Duraflex pen is housed in a luxury gift box. It’s one of a kind, created to highlight the everlasting beauty of writing with a fountain pen. Bring a timeless fountain pen to your home or office with the Limited Edition Duraflex Demonstrator.
Die Conklin Pen Company wurde 1898 gegründet und gilt als einer der bedeutendsten und innovativsten Hersteller aus der goldenen Ära der Füllfederhalter. Heute setzt die Conklin Pen Co. diese Tradition der Innovation und Exzellenz fort, indem sie einzigartige Schreibgeräte von höchster Qualität anbietet. Alle Conklin-Schreibgeräte werden nach den Originalentwürfen früherer Modelle von Fachleuten hergestellt, die sich der Herstellung von Schreibgeräten verschrieben haben, die ihrem legendären Namen gerecht werden. Alle Conklin-Schreibgeräte haben eine lebenslange Garantie.
| Eigenschaften | |
| Marke | Conklin |
| Bereich | Duragraph |
| Schreibsystem | Fountain pen |
| Inhalt der Feder | Steel |
| Befüllungssystem | Cartridge/Converter/Eyedropper |
| Schließsystem | Screw cap |
| Material | Resin |
| Farbe | Transparant |
| Farbe der Zierleisten | Silber |
| Gewicht | 26 gram |
| Länge geschlossen | 140mm |
| Länge gebucht | 175mm |
| Länge Lauf | 125mm |
| Durchmesser | 13mm |
-
50%
-
50%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Conklin Duraflex Demo Limited Edition 1898 Fountain pen
- (4.5)
Total Reviews (2)
click here write review to add review for this product.
-
(5)
-
(4.5)
-
(5)















