- Stock: In Stock
- Brand: Pelikan
- Model: Vulpen / Fountain pen
Options disponibles
| Caractéristiques | |
| Marque | Pelikan |
| Gamme | Souverän |
| Système d'écriture | Stylo plume |
| Largeur de la plume | Extra Fine, Fine, Medium, Broad |
| Contenu de la plume | Acier |
| Système de remplissage | Piston |
| Système de fermeture | Screw cap |
| Matériau | Resin |
| Couleur | Vert |
| Couleur de la garniture | Argent |
| Poids | 15 gram |
| Longueur fermée | 125mm |
| Longueur affichée | 147mm |
| Longueur du canon | 122mm |
| Diamètre | 12mm |
If you are a fan of the colour of the Edelstein Apatite Ink of the Year, you're sure to love this matching new fountain pen. Its rings and clip are highly-shiny polished in a silver appearance. The Classic M205 Apatite is equipped with the famous Pelikan differential piston mechanism. The highly polished stainless steel nib is offered in nib widths EF, F, M and B to match each handwriting preference.
If you love classics, you own a Souverän writing instrument.
Pelikan offers coveted objects of desire: Elegant writing instruments distinguished by a supreme sense of style. Whether as exceptional collector's pieces, cherished gifts or items of timeless beauty, their spirit will inspire.
Uncommon materials and singular design. Fine writing instruments find admirers among connoisseurs and casual users alike. It's nearly always love at first sight - or first stroke. Fascination and passion, far more than the sum of its parts. Finely crafted in more than 300 individual steps, a testimony to dedication, precision and perfection. Designed to inspire.
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Pelikan Classic M205 Apatite Fountain pen
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)















