Waterman Hemisphere Stainless Steel GT Fountain pen
EUR €117.00
Exkl moms: EUR €96.69
- Stock: In Stock
- Brand: Waterman
- Model: Vulpen / Fountain pen
Tillgängliga alternativ
Sedan 1883 har Waterman kombinerat innovation, design och spetskompetens för att skapa de mest uppfinningsrika och eleganta skrivinstrumenten. Waterman erbjuder en lösning till alla som skriver genom att använda olika material, färger, mönster och stilar.
En snyggt skulpterat försök i det kosmopolitiska, Hémisphère sträcker sig över underbara kontinenter genom valet av form och finish, från metalliskt till marmorerat till elegansen i rostfritt stål. Med ett glittrande perspektiv på synergierna av professionalism och nöje leder Hémisphère dig längs den utvalda vägen, vars destination är enastående värde och överdådig stil.
| Funktioner | |
| Varumärke | Waterman |
| Utbud | Hemisfären |
| Skrivsystem | Reservoarpenna |
| Nib bredd | Extra fin, fin, medium, bred |
| Innehållet i spetspennan | Stål |
| Påfyllningssystem | Patron/konverterare |
| System för stängning | Snap-on lock |
| Material | Metall |
| Färg | Silver |
| Trim färg | Guld |
| Vikt | 25 gram |
| Längd stängd | 137mm |
| Längd pipa | 120mm |
| Diameter | 11mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Waterman Hemisphere Stainless Steel GT Fountain pen
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)
Report this review.
Från och med 2022 kommer alla Watermans produkter att tillverkas till 100 % i Frankrike. För att fira detta tillfälle lanserar Waterman en kollektion ..
EUR €182.00
Exkl moms:EUR €150.41
Sedan 1883 har Waterman kombinerat innovation, design och spetskompetens för att skapa de mest uppfinningsrika och eleganta skrivinstrumenten. Waterma..
EUR €87.50
Exkl moms:EUR €72.31
Watermans pennkollektion Reflections of Paris är inspirerad av Paris nattliga anda och romantik, av floden Seine som sakta flyter genom den gamla huvu..
EUR €160.00
Exkl moms:EUR €132.23















