- Stock: Förväntas inom 9 arbetsdagar
- Brand: Visconti
- Model: Vulpen / Fountain pen
Tillgängliga alternativ
Visconti Homo Sapiens Dark Crystal-kollektionen är tillägnad alla dem som söker ett funktionellt och elegant skrivinstrument, utsmyckat med tekniska och stilistiska egenskaper som gör det till ett unikt objekt i sitt slag.
Den nya Homo Sapiens Dark Crystal kombinerar en blandning av harts och lavapulver från vulkanen Etna. Den svarta hylsan som påminner om vulkanens sluttningar och komponenterna i mörka toner, som metallbeslagen och 14kt-spetsen, ger pennan en unik och modern elegans. Blandningen av harts och lavapulver gör pennan praktiskt taget okrossbar och är behandlad på ett sådant sätt att den garanterar en särskilt behaglig skrivkänsla.
Den har många drag från den populära Homo Sapiens Dark Age, t.ex. den blanka svarta metallicfärgen och 14 kt-spetsen i rutenium. Pennan är utrustad med det berömda bajonettlåset och den dubbla reservoaren, som garanterar en lång skrivtid och skydd mot oavsiktliga bläckläckor tack vare de två separata kamrarna.
Även de minsta komponenterna i pennan har fått största möjliga omsorg och uppmärksamhet på detaljer. Bläckfönstret på Homo Sapiens Dark Crystal är mörkt och rökigt, perfekt matchat med ringen, som är tillverkad av rökig transparent harts och visar namnet på kollektionen genom torrgravering. Det ikoniska klippet är i blank svart mässing tack vare en galvanisk process och Viscontis logotyp sticker ut mot den ljusa elfenbensfärgade bakgrunden. Logotypen på pennhatten tar upp den mörka färgen på hela skrivinstrumentet men kan bytas ut och anpassas tack vare vårt My Pen System.
Visconti Homo Sapiens Dark Crystal har en Giotto-spets i 14 kt guld och använder ett kraftfullt påfyllningssystem med dubbla reservoarer.
Klicka här för Viscontis bläckflaskor.
Kollektionen kan anpassas med hjälp av det välkända Visconti-patenterade My Pen System med omedelbar applicering av initialer, stjärntecken eller halvädelsten som föredras av den lyckliga framtida ägaren av en Visconti-pennan. My Pen System-applikationerna finns i vår webbutik.
Namnet Visconti har under de senaste tjugo åren varit en synonym för skrivinstrument av extraordinär skönhet, historiskt och teknologiskt studerade. Reservoarpennor, rollerballs och kulspetspennor från Visconti utgör ett brett sortiment av högkvalitativa instrument med en stark identifikation.
| Funktioner | |
| Varumärke | Visconti |
| Utbud | Homo Sapiens |
| Skrivsystem | Reservoarpenna |
| Nib bredd | Extra Fine, Fine, Medium, Broad, Stub |
| Innehållet i spetspennan | 14kt Guld |
| Påfyllningssystem | Power Filler |
| System för stängning | Hook Lock Safety System |
| Material | Acrylic,lava |
| Färg | Svart |
| Trim färg | Svart |
| Längd stängd | 146mm |
| Längd pipa | 132mm |
| Längd som bokförts | 172mm |
| Diameter | 14mm |
-
88.89%
-
11.11%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Visconti Homo Sapiens Dark Crystal Reservoarpenna
- (4.89)
Total Reviews (9)
click here write review to add review for this product.
-
(5)
-
(4.86)
-
(5)















