- Stock: In Stock
- Brand: Pelikan
- Model: Vulpen / Fountain pen
Tillgängliga alternativ
Pelikan M200 Marbled Red Special Edition reservoarpenna är ett slående tillskott till den välkända Classic 200-serien. Traditionellt finns serien i grönt, blått och brunt, men i år tar serien ett djärvt steg framåt med en fantastisk marmorerad röd finish som fångar uppmärksamhet med sina livfulla nyanser och dynamiska design. Det rika samspelet mellan djupa röda nyanser och subtila highlights skapar en ständigt föränderlig visuell upplevelse, medan den släta, marmorliknande strukturen gör varje penna till ett verkligt konstverk.
Denna eleganta penna kompletteras av svart ädelharts och guldpläterade detaljer, inklusive klips, ringar och dekorativa detaljer, som blandar tradition med modern sofistikering. Pelikan M200 Marbled Red finns både som reservoarpenna med kolv och som infällbar kulspetspenna och erbjuder lyx och precision i varje drag. Reservoarpennan har en guldpläterad spets i rostfritt stål för en smidig skrivupplevelse, med en mängd olika spetsbredder (EF, F, M, B) för att passa din unika skrivstil.
Oavsett om det är för samlare eller som en omtänksam gåva, höjer denna specialutgåva pennan skrivupplevelsen med sin tidlösa överklagande och oförglömliga stil. Missa inte chansen att äga Pelikan M200 Marbled Red - ett exceptionellt "måste" som ger sofistikering till din eller en nära anhörigs samling.
Locket med den karakteristiska Pelikan näbbklämman, Pelikan logotypen som kröner toppen av locket och den typiska klassiska formen harmoniserar alla tillsammans och ger detta skrivinstrument den distinkta Pelikan designen.
Pelikan Classic M200 reservoarpenna är utrustad med en beprövad och testad kolvfyllningsmekanism. Den polerade spetsen är tillverkad av högkvalitativt rostfritt stål och finns tillgänglig i flera spetsstorlekar.
De perfekt formade, sofistikerade skrivinstrumenten i Classic-serien presenteras i den klassiska och distinkta Pelikan-designen, inuti en attraktiv presentförpackning. Beundrare av Pelikans unika stil kommer att ha stort nöje av Classic 200.
Om du älskar klassiker äger du ett Souverän-skrivinstrument.
Pelikan erbjuder eftertraktade föremål för åtrå: Eleganta skrivinstrument som utmärks av en suverän känsla för stil. Oavsett om det är exceptionella samlarobjekt, uppskattade gåvor eller föremål av tidlös skönhet, kommer deras anda att inspirera.
Ovanliga material och enastående design. Fina skrivinstrument finner beundrare bland såväl konnässörer som vanliga användare. Det är nästan alltid kärlek vid första ögonkastet - eller första slaget. Fascination och passion, långt mer än summan av dess delar. Fint utformad i mer än 300 enskilda steg, ett vittnesbörd om hängivenhet, precision och perfektion. Designad för att inspirera.
| Funktioner | |
| Varumärke | Pelikan |
| Utbud | Souverän |
| Skrivsystem | Reservoarpenna |
| Nib bredd | Extra fin, fin, medium, bred |
| Innehållet i spetspennan | Stål |
| Påfyllningssystem | Kolv |
| System för stängning | Skruvkapsyl |
| Material | Harts |
| Färg | Red,Svart |
| Trim färg | Guld |
| Vikt | 15 gram |
| Längd stängd | 125mm |
| Längd pipa | 122mm |
| Längd som bokförts | 147mm |
| Diameter | 12mm |
-
100%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Pelikan Classic M200 Marbled Red Special Edition Reservoarpenna
- (5)
Total Reviews (7)
click here write review to add review for this product.
-
(5)
-
(4.63)
-
(4.75)















