Opus 88 Fantasia Red Fountain pen
EUR €108.00
Exkl moms: EUR €89.26
- Stock: Beräknas inom 2 - 3 veckor
- Brand: Opus 88
- Model: Vulpen / Fountain pen
Tillgängliga alternativ
Opus 88 är ett taiwanesiskt företag. Namnet Opus valdes eftersom företaget försöker berätta för pennanvändaren att de är bra på att använda olika material för att skapa pennor (material som mässing, trä, skal, sterlingsilver, akryl, ebonit m.m). Siffran 88 är en referens till året företaget grundades. Symbolerna i logotypen är det kinesiska ordet '' Hsu’’, som är efternamnet på de som startade företaget.
Opus 88 Fantasia är byggd för glädje - både i design och prestanda! Pennan har ett attraktivt mångfald av färgade ringar på sin unika huv i ebonit som passar fint på den genomskinlig kroppen i resin. Opus 88 Fantasia är utrustad med eyedropper och mittstång för att reglera bläckflödet. Detta är vanligtvis endast tillgängligt i högkvalitativa reservoarpennor med eyedropper. Topphättan kan användas som verktyg för att skruva loss ebonitkolven för användning. Denna fickpenna är för närvarande den minsta pennan i Opus 88-serien. Fantasia har kromdetaljer och en #5 JoWo-spets i rostfritt stål. Pennan kan fyllas med den medföljande pipetten och rymmer 2 ml bläck.
| Funktioner | |
| Varumärke | Opus 88 |
| Utbud | Fantasia |
| Skrivsystem | Fountain pen |
| Nib bredd | Fine, Medium, Broad |
| Innehållet i spetspennan | Stål |
| Påfyllningssystem | Ögondropp |
| System för stängning | Screw cap |
| Material | Harts |
| Färg | Genomskinlig, röd |
| Trim färg | Silver |
| Vikt | 22 gram |
| Längd stängd | 117mm |
| Längd pipa | 101mm |
| Längd som bokförts | 144mm |
| Diameter | 14mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Opus 88 Fantasia Red Fountain pen
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)
Report this review.
J. Herbin använder alla naturliga färgämnen i sina bläck för reservoarpennor. Denna naturliga sammansättning återspeglas i bläckets mycket neutrala pH..
EUR €7.95
Exkl moms:EUR €6.57
KWZ:s standardbläck baseras endast på färgämnen som är lättlösliga i vatten. Resultatet är att bläcket inte har någon vattenbeständighet. KWZ-bläck ko..
EUR €9.95
Exkl moms:EUR €8.22
"Robert Oster Signature är kända för sina unika färger. Deras bläck för reservoarpennor har någonting speciellt och det du krafsar ner blir ett uttryc..
EUR €17.50
Exkl moms:EUR €14.46
KWZ (uttalad Ka Veh Zeh) Ink är ett litet företag som producerar handgjorda reservoarbläck och har sitt säte i Polen. Det hela började 2012 som en hob..
EUR €9.95
Exkl moms:EUR €8.22
KWZ (uttalad Ka Veh Zeh) Ink är ett litet företag som producerar handgjorda reservoarbläck och har sitt säte i Polen. Det hela började 2012 som en hob..
EUR €9.95
Exkl moms:EUR €8.22
Odysseus är en sammanfattning av de vilda och tuffa äventyr som Odysseus och hans män gav sig ut på i det klassiska äventyrseposet skrivet av Homeros...
EUR €13.25
Exkl moms:EUR €10.95
Akilles är den ultimata grekiska legenden, som förkroppsligar kraft, ledarskap och skicklighet. I Iliaden beskrivs Akilles som en kraft att räkna med,..
EUR €13.25
Exkl moms:EUR €10.95
Nyansen "Alexander" är som den unge man som detta bläck är uppkallat efter. Den symboliserar mod och oräddhet mot alla odds. Van Dieman's beundrar Ale..
EUR €13.25
Exkl moms:EUR €10.95
Leonidas höll Xerxes och hans enorma armé av persiska soldater stången i tre hela dagar med bara några hundra man, skapade det mest heroiska nederlage..
EUR €13.25
Exkl moms:EUR €10.95
Fördjupa dig i de fängslande djupen i Van Diemans Underwater Ink Collection. Denna bläckkollektion är en hyllning till det livfulla och mångsidiga liv..
EUR €13.25
Exkl moms:EUR €10.95















