- Stock: Förväntas inom 9 arbetsdagar
- Brand: Caran d'Ache
- Model: Vulpen / Fountain pen
Tillgängliga alternativ
Vem bättre än Caran d'Ache kan skapa en serie skrivinstrument i de mest bländande nyanser? "Léman"-serien är en produkt av företagets expertis inom konst. I över 20 år har Caran d'Ache Léman Collection varit en levande hyllning till de mest attraktiva nyanserna i Genèvesjön. Och nu har företaget utvidgat sin expertis till en ny modell: Caran d'Ache Léman Slim Lights. Den är omedelbart igenkännbar genom sina avsmalnande kurvor och är dekorerad med baguetteslipade diamantguillocheringar av makalös strålglans, vilket gör att du kastas in i en smyckesvärld full av gnistrande och glänsande ljus. En exceptionell artikel som består av en oändlig serie prismor som förstorar Caran d'Ache-hantverkarnas arbete, vilket kan jämföras med de ledande smyckesdesignernas.
The Léman fountain pen fills via cartridge or converter and the 18 ct gold nib is available in several nib sizes.
The ink bottles and ink cartridges of Caran d'Ache are available in our webstore.
Caran d’Ache, founded in 1924 by Arnold Schweitzer, was a product of Switzerland’s long history of watchmaking and jewellery manufacture. Today, it is the epitome of superior quality and recognized expertise. Each product is created by hand in the Geneva workshops and brings together the traditional expertise of master craftsmen and the performance of computer-assisted machine tools.
| Funktioner | |
| Varumärke | Caran d'Ache |
| Utbud | Léman |
| Skrivsystem | Reservoarpenna |
| Nib bredd | Fin, medel, bred |
| Innehållet i spetspennan | 18kt guld |
| Påfyllningssystem | Patron/konverterare |
| System för stängning | Snap-on Cap |
| Material | Laque |
| Färg | Silver |
| Trim färg | Silver |
| Vikt | 38 gram |
| Längd stängd | 140mm |
| Längd pipa | 125mm |
| Längd som bokförts | 162mm |
| Diameter | 11mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Caran d'Ache Léman Slim Lights Reservoarpenna
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)















