- Stock: Verwacht binnen 2 - 3 weken
- Brand: Esterbrook Pen Company
- Model: Vulpen / Fountain pen
Beschikbare opties:
With Spring in the air and the months getting warmer, what better time to celebrate the beauty of nature than with a new pen? Introducing the Esterbrook Estie Botanical Garden, the latest from Esterbrook. Using high quality acrylic, Esterbrook has created a pen that doesn’t just pay homage to springtime gardens but celebrates them. In each pen, you will find a kaleidoscope of floral accents, from greens to blues, deep reds to oranges, all displayed in a crackle.
The Esterbrook Estie fountain pen uses a cartridge/converter filling system and is available with a broad range of nibs.
Estie, a kind of nick name for Esterbrook, is a tribute to the brand and its storied history. Short for Esterbrook, Estie also provides a feeling of 1930s nostalgia. A time when analogue pens were an integral part of life and communication for most Americans.
Times may be different, values stay. The Esterbrook Pen Company, a true American Original since 1858, is rewriting its long success story in modern times with a fresh new pen collection based on a complete rebranding. Join the revolution!
| Kenmerken | |
| Merk | Esterbrook |
| Productlijn | Estie |
| Schrijfmodus | Vulpen |
| Penpunt breedte | Extra Fine, Fine, Medium, Broad, Stub, Journaler, Scribe |
| Penpunt materiaal | Staal |
| Vulsysteem | Cartridge/Converter |
| Materiaal | Kunsthars |
| Kleur | Meerkleurig |
| Details kleur | Silver |
| Gewicht | 33 gram |
| Lengte gesloten | 155mm |
| Lengte barrel | 134mm |
| Lengte met dop | 185mm |
| Diameter | 15mm |
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
-
0%
Reviews Over Esterbrook Estie Oversized Botanical Garden CT Vulpen
- (0)
Total Reviews (0)
click here write review to add review for this product.
-
(0)
-
(0)
-
(0)















